Ganaëlle Maury’yi keşfedin

1982 doğumlu Ganaëlle Maury, Montpellier’de yaşıyor ve sanatçı ve grafik tasarımcısı olarak çalışıyor. Güzel sanatlar okuduktan sonra “en Traits Libres” stüdyosuna katılarak kişisel ve toplu projeler geliştirmiş.

Çalışmalarını, çizim teknikleri konusunda yaptığı sağlam analizler ve daha önce örneklenen küçük detayların sonsuz şekilde tekrarlanmasının üzerine kuruyor. Kağıdın üzerinde milyonlarca vuruş ve tekrarlı desenlerden meydana gelen yüzeyler oluşuyor.

Çok ince uçları dolayısıyla sıklıkla rOtring kalemlerinden faydalanıyor ve en çok rOtring Isograph ve Tikky Graphic kalemlerini kullanıyor.

rOtring kullanmaya başlamam şans eseri oldu. Yıllar önce kitap yayıncılığı alanında çalışmıştım ve tasarım ofisi tahliye edildiğinde bana bir kutu kalem vermişlerdi. Bu kalemlerin arasında bir çift rOtring Rapidograph da vardı… Fransız ve Belçikalı çizgi romanlardaki 'ligne claire' çizim tarzına hayranım (özellikle Joost Swarte, Floc'h ve elbette Hergé) ve rOtring’in düzenli çizgileri bu geleneğe uygun şekilde çalışmamı sağlıyor. 'Ligne claire' geleneğinde kullanılan aynı düz renklere ulaşmak için çizimlerimi tarıyor ve Photoshop’ta renklendirip düzeltiyorum.

Blogum birkaç yıl yayınlandıktan sonra, Tate Publishing benden aynı çizim tarzıyla Londra hakkında bir kitap yazmamı ve çizmemi istedi. Sonuç, “London Walks!” kitabıydı.

Farklı rOtring Rapidograph kalemler kullanıyorum: işimin çoğunda 0.35 mm Rapidograph kullansam da daha kalım dış hatlar için 0.5 mm, daha ince ayrıntılar içinse 0.25 mm Rapidograph kullanıyorum.

"Her zaman, nasıl bir şekil alacağını bilmediğim bir çizimle başlıyorum; bu da sürprizlere ve akışı değiştiren tesadüflere yer kalmasını sağlıyor". Çizimleri, bu şekilde yavaşça ve sezgisel bir şekilde şekil buluyor ve ortaya doğal taslaklar çıkıyor. "Kağıdın üzerindeki her çizgi, hayatta yalnızca bir kez olan anların bir araya gelmesinin bir sonucu." Tüm çizimleri, ortak bir yöne sahip: duyguları belli bir ana sabitliyorlar. Soyut biçimlerin sınırında dolaşan çizimleri; duygu, iletişim ve hayal gücünün öznelliğini asla tehlikeye atmıyor.

www.ganaellemaury.com

www.entraitslibres.blogspot.fr