1919 - Bauhaus’un Doğuşu


Bauhaus Sanat ve Tasarım Okulu, seri üretim için yeni teknolojileri benimserken, sanatın zanaatla birleştirilmesine ilham verdi. Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü tasarım okulu olduğu söylenebilecek olan Bauhaus’un yaratıcıları, dünyanın temel ve eleştirel bir şekilde yeniden düşünülmesi ve “sanatın endüstriye” taşınması gerektiğine inanıyordu. İyi tasarım, minimalizm ve sadelikle tanımlanmaya başladı ve bu düşünce ve estetik yaklaşımı, rOtring tasarımları üzerinde büyük bir etki yaptı.


(Fotoğraf telif hakkı: Galerie Berinson, Berlin ve Makoto Yamawaki, Barbican Art Gallery’nin izniyle)

1928 - Ünlü Uçsuz Dolma Kalem

İlk uçsuz dolma kalem piyasaya sürüldü. Model, tüm dünyada kullanıcıların sevgisini kazanarak “Tiku” adıyla anılmaya başladı. Tasarım; bir mürekkep akışı düzenleyiciyi tüplü bir uç ve düzenleyici bir telle birleştiriyordu. Sonuç, sadık rOtring kullanıcıları tarafından “Tintenkuli” olarak bilinen klasik iğne uçlu dolma kalemdi.

1930 - Gelişen Modernizm

Batı Avrupa’da tasarım alanındaki Modernizm hareketi yeni teknolojilerin günlük hayata adapte edilmesi ile evrim geçirmeye devam ediyor. Modernizm takipçileri, işlevin şekli belirlediği daha iyi bir toplum tasarlayabileceklerine inanıyordu. Modernizm; Gerçeküstücülük, son dönem Kübizm, Bauhaus, Dada, ve Alman Dışavurumculuk akımlarıyla şekillendi.


Le Corbusier Taslağı - Modernizm teorisinden ilham almıştır

1931 - Patentli Tasarım

rOtring’in tüp uçlu dolma kalemleri için ilk patent alındı. Kalemler artık çalışma masalarında çok yer kaplamıyordu ve yeni bir esneklik çağı başlamıştı.

1932 - Küresel Büyüme

"Riepe Werke", Tiku’yu dünya çapında 34 ülkeye ihraç etti. Bu kalemler, 1930’ların en popüler yazım gereci haline geldi.

1935 - Dört Renkli Kalem

Grafit uçlu, şık çevirme mekanizmasına sahip “4 renkli kalem” modeli olan ilk rotring Multipen ürünü piyasaya sürüldü. Multipen, şık ve sade bir kalem ile farklı renk varyasyonlarının kullanılmasını sağladı.

1939 - Dünya Fuarı

1939 Dünya Fuarı, yeni bir gelecek oluşturma yolunda Amerikan endüstriyel tasarımı için yeni ve daha açık bir görünüm sundu. Fuarda yeni malzemeler ve geleceğin tasarım formlarını gösteren modern ve etkili şekiller sergilendi. Tarz, işlev kadar önemli hale geldi. Bu senkronizasyon içerisinde insanların kendi tarzları, en değer verdikleri eşyalarıyla ifade edilmeye başladı.


(Dünya Fuarı, New York, 1939: Fotoğraf telif hakkı: Gottscho-Schleisner)

1940 - İhracat Büyümesi

İhracat müdürü Karl H. Dietze, küçük bir şirketi küresel bir üreticiye dönüştürdü ve rOtring’in ufkunu genişletti. Şirket, rOtring Tinkenkuli (inkograph) ile boyanmış ilk ticari kamyonetine ve kırmızı halka logosuna kavuştu.

1945 - Aile Şirketi

Şirket kurucusunun oğlu Helmut Riepe, şirkete katılarak, rOtring’e yeni bir heyecan getirdi.

1953 - Yeni Bir Çizgi Kalemi

Helmuth Riepe, Tiku kavramını yaratıcı bir şekilde genişletti ve rOtring Rapidograph’ı geliştirerek bu kavramı bir adım öteye taşıdı. Sonuç, ilk teknik kalem modeli oldu. Yeni teknoloji, zamanın çizgi kalemlerinin yerine geçti ve teknik çizimi büyük ölçüde kolaylaşarak (ki bugün de bunu yapmaya devam ediyor), teknik çizim kalemi kategorisinin doğmasını sağladı. rOtring Rollerpen ve “Tiku-Kuli” dolma kalem, 1950’lerin en önemli yazım gereci yenilikleri oldu.

1954 - Rapidograph Kuruldu

ABD’de Rapidograph Inc. kuruldu ve ülke içerisinde seçkin üreticilerle Rapidograph üretimine başlandı.

1954 - Rapidograph Kuruldu

ABD’de Rapidograph Inc. kuruldu ve ülke içerisinde seçkin üreticilerle Rapidograph üretimine başlandı.

1955 - İkinci Nesil Ürün Gamı

rOtring “Rollkuli""‘nin yenilikçi tasarıma sahip bir uç içeren ikinci nesil modeli markanın sadık kullanıcılarına sunuldu.

1958 - Teknik Modellerdeki Varyasyonlar

rOtring, ikinci nesil teknik kalemlerini piyasaya sürdü: Variant ve Varioscript; iki model de anında başarıya ulaştı.

1961 - Alman Kırmızı Halkası

Aktif hassasiyetin sembolü olan Alman “roter Ring” ikonu, kırmızı halkaya sahip tüm ürünlerin resmi adı haline geldi.

1967 - Çizim Gereçleri Seti

İlk rOtring çizim seti piyasaya sürüldü. Pergeller ve şablonlar, çizim araçları ve yaratıcı gereç serilerini tamamlayan ürünler oldu.

1968 - Micronorm

1968’de rOtring, teknik kalem yelpazesini genişletti ve çizimlerin mikrofilmde saklanmasına uygun çizgi genişliklerine sahip olan "micronorm" modelini piyasaya sürdü.

1971 - Üreticinin Satın Alınması

Almanya, Pforzheim merkezli Metal yazı gereçleri üreticisi Adolf Waldmann KG’nin satın alınması, markanın Almanya’daki köklerini güçlendirdi.

1974 - Yeni Küresel Şubelerin Kuruluşu

rOtring; İsviçre, Hollanda, Birleşik Krallık ve Belçika dahil olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde şubeler açtı.

1976 - Isograph Üstün Kullanıcı Deneyimi

rOtring Isograph, teknik çizim kalemi yelpazesine eklendi. Patentli tutma yüzeyi, kalemin rahat bir şekilde tutulmasını ve üstün bir kullanıcı deneyimi sunulmasını sağlıyordu.

1976 - İlk rOtring Çizim Panosu

rOtring, Kirchen merkezli Walter Hebel KG şirketinin hisselerinin bir kısmını satın aldı ve enjeksiyon kalıplama ile üretilen ilk çizim panosunu piyasaya sürdü.

1978 - Hat ve Elektronik

rOtring; haritacılık, hat ve elektroniğe odaklanarak grafik veri işleme alanına giriş yaptı.

1978 - Hat ve Elektronik

rOtring; haritacılık, hat ve elektroniğe odaklanarak grafik veri işleme alanına giriş yaptı.

1979 - Tikky Tikky Tikky

İlk rOtring Tikky ince uçlu mekanik kurşun kalem piyasaya sürüldü! Kurşun kalem çizimleri için teknik çizim dünyasında görülmemiş bir hassasiyet sağlıyordu. Bu model, dünya çapında tanınmakta ve ergonomik dalgalı tutma yeriyle eşanlamlı olarak bilinmektedir.

1980 - Hat Makinesi

80’lerde ilk bilgisayar kontrollü hat makineleri geliştirildi ve satışa sunuldu ve rOtring NC-scriber doğdu.

1981-1986 - Küresel Çizim

rOtring ve Koh-I-Noor çizim kalemi sistemleri için yeni global ticari marka lansmanı yapıldı. Rapidoplot, rOtring çizim aksesuarlarının dünya çapındaki markası haline geldi.

1983 - Kılcal Kartuş

Yeni Rapidograph teknik kalem seti, kılcal kartuşun icat edilmesiyle teknoloji ve performans için yeni standartları belirledi. Bu yeni gelişme, Rapidograph teknik kalemlerinin kullanımını daha da kolaylaştırırken, çizgi kalitesini de artırdı.

1984 - ArtPen

rOtring ArtPen piyasaya sürüldü. Bu kaligrafi dolma kalemi, yazım gereçleri pazarının büyük bir kısmına hakim oldu ve yazı sanatı bir kez daha kutlandı.

1984-1993 - Portekiz, İtalya, Fransa ve İspanya

rOtring; rOtring Portugal Ltda ve İtalyan KOH-I-NOOR Hardtmuth S.p.A. şirketlerini satın alarak ve rOtring France S.A., rOtring Hellas GmbH ve rOtring Espana S.A.’yı kurarak küresel bir alt kuruluş ağı oluşturdu.

1988 - Çok Fonksiyonlu Kalemler

Kişiselleştirilmiş çok işlevli yazı gereçleri Bu gereçler, özel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıcılarla iş birliği yapılarak tasarlandı. Sonuçta, bir simge seçilerek kurşun veya tükenmez kalem uç arasında geçiş sağlayan kullanışlı rOtring Multipen teknolojisi elde edildi.

1989 - 600 Serisi

rOtring 600’ün piyasaya sürülmesi, şirketin üst segment yazı gereçleri pazarına girişi anlamına geliyor ve 80’lerin en popüler aksesuarları için yeni bir standart belirliyordu. 600 modeli, mimarların çizim masalarından kayıp düşmesini önleyen altıgen gövde tasarımına sahipti. Kalem, tornada tek bir pirinç parçasından üretildiği için mimarların çizim yaparken ekstra baskı uygulamasına gerek bırakmayacak bir ağırlık sağlıyordu.

1992 - Hafif 400 Serisi

Tikky mekanik kurşun kalemlerin özellikleri, başarılı bir şekilde dolma kalemlere ve tükenmez kalemlere aktarıldı. Daha sonraları rOtring Esprit olarak tanınmaya başlayan çok hafif metalden üretilen 400 serisi, yazım alanına yepyeni bir his getirdi.

1993 - 800 Serisi Piyasaya Sürüldü

Yeni rOtring 800 (daha önce rOtring 600 Gold olarak biliniyordu) serisi, şirketin benzersiz ürünlere ve bağımsız bir tasarım felsefesine sahip büyük bir oyuncu olma yolundaki kararlılığını vurguladı.

1993 - 800 Serisi Piyasaya Sürüldü

Yeni rOtring 800 (daha önce rOtring 600 Gold olarak biliniyordu) serisi, şirketin benzersiz ürünlere ve bağımsız bir tasarım felsefesine sahip büyük bir oyuncu olma yolundaki kararlılığını vurguladı.

1994 - ArtPen Millenium Limited Edition

ArtPen’in başarısı, ArtPen Millennium serisinin piyasaya sürülmesini sağladı 1994-2000 arasında her yıl koleksiyon ürünü olarak üretilen ve hem modern zamanın ürünleri hem de birer sanat eseri olarak sunulan yeni bir ArtPen Millennium limited edition ürünü piyasaya sunuldu.

1995 - XONOX

rOtring XONOX piyasaya sunuldu; iğne uçlu, serbest mürekkep akışlı roller kalem.

1996 - Küresel Kampanya

rOtring; güzel yazı, eğitim ve ofisi içeren temel pazarlara yönelik odak noktasını yeniden tanımladı. rOtring, felsefesini Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da yürütülen gösterişli ve duygusal bir marka kampanyasıyla duyurdu.

1997 - Dünya Çapında Ağ

www.rOtring.com sitesiyle şirket ilk kez çevrim içi hale geldi

1997 - Tikky II

rOtring’in dünyaca ünlü uçlu mekanik kurşun kalemi Tikky’nin ikinci nesli olan Tikky II, büyük bir başarıyla piyasaya sürüldü.

1998 - Sınırlı Sayıda Üretilen "1928" Modeli

rOtring, 70. yıldönümü şerefine sınırlı sayıda üretilen “1928” modelini piyasaya sürdü. İki uca sahip 1.928 dolma kalem: klasik tüp şekilli uç ve lüks 18 karatlık çift renkli altın uç ile piyasaya sunuldu.

1998 - Sanford

rOtring kalemlerinin gelişmiş teknolojisini vurgulayan Multifunction Pen Executive piyasaya sürüldü. 1998’de rOtring, Newell Brands’in bir bölümü olan Sanford’un bir parçası haline geldi.

1999 - Initial Piyasaya Sürüldü

Hem tasarım hem de teknoloji konusunda yenilikler sunan rOtring Initial piyasaya sürüldü. Kullanıcıların uçak yolculuklarında kolayca yazı yazmasını sağlayan özel bir Hava Basıncı Telafi Sistemine (APC) sahip bir dolma kalem.

2000 - Core Piyasaya Sürüldü

rOtring Core, kült niteliğinde bir ürün olarak piyasaya sürüldü.

2003 - SKYYN’in Piyasaya Sürülmesi

Yeni bir yükselen yıldızın rOtring SKYNN’in piyasaya sürülmesi, kullanıcıları “duyularına güvenmeye” davet eden yepyeni bir yazım deneyimi sundu.

2003 - SKYYN’in Piyasaya Sürülmesi

Yeni bir yükselen yıldızın rOtring SKYNN’in piyasaya sürülmesi, kullanıcıları “duyularına güvenmeye” davet eden yepyeni bir yazım deneyimi sundu.

2005 - rOtring Pergel

rOtring, pergel tasarımında yeni gelişmeleri sundu. Kompakt ürün serisi, işlevselliği göze hoş gelen bir şekille birleştirdi.

2005 - Newton Piyasaya Sürüldü

Sağlam ve kullanımı kolay hassas bir yazım aracını saf metalik bir dokuyla çevreleyen ve sadık kullanıcılarını “vizyonlarına hayat vermeye” davet eden yeni rOtring Newton modeli piyasaya sürüldü.

2006 - Espirit Special Edition Piyasaya Sürüldü

Yeni bir desenle benzersiz bir dokunuş sunan rOtring Esprit Special Edition piyasaya sürüldü.

2010 - rOtring Rapid Pro

rOtring, yenilikçi itme mekanizmalı 2 mm kurşun kalemi ve gizli uç mekanizmalı ince uçlu kurşun kalemleri içeren yeni Rapid Pro serisini piyasaya sürdü. Mükemmel bir profesyonel gereç!

2014 - 800+ Mekanik Kurşun Kalem + Dokunmatik Ekran Kalemi Hibrit Model

Kağıt ve dokunmatik ekranlarda kullanılmak için tasarlanan ilk mekanik kurşun kalem ve dokunmatik ekran kalemi modeli olan rOtring 800+ piyasaya sürüldü. Dijital teknolojilerdeki yükseliş, yaratıcı işler yapan kişilerin geçmişin yöntemlerini günümüzüm teknolojileriyle birleştirmesine neden oldu. 800+ serisi, tasarımcıların hem kağıt hem de dijital ortamlarda fikir üretebilmesini sağlamak için üretildi.

2014 - rOtring Institute

Yaratıcılığın ön planda olduğu sektörlere ilham vermek için önde gelen sanatçıların içgörü ve öğretilerini içeren canlı bir arşiv olan rOtring Institute’u yarattık. rOtring tarafından sanatçılar için derlenen rOtring Institute, ilham ve yaratıcılık için sürece ilişkin içgörüler sunmaktadır.

2014 - rOtring Institute

Yaratıcılığın ön planda olduğu sektörlere ilham vermek için önde gelen sanatçıların içgörü ve öğretilerini içeren canlı bir arşiv olan rOtring Institute’u yarattık. rOtring tarafından sanatçılar için derlenen rOtring Institute, ilham ve yaratıcılık için sürece ilişkin içgörüler sunmaktadır.