Joanna Walsh’ı (Badaude) keşfedin

Biyografi: Joanna Walsh, bir yazar ve çizer. Oxford Üniversitesi, Central Saint Martins College sanat okulunda okudu. Çalışmaları; Granta, The Guardian, The Times, Metro, Creative Review, The New York Times, Die Woche, Penguin Publishing ve dünya çapındaki diğer pek çok yayında yayınlandı. Tate Modern ve Wellcome Institute için büyük çaplı çizim projeleri gerçekleştirdi.

"rOtring ile ilk olarak görsel günlük blogum olan Badaude.typepad.com’u hazırlarken çalıştım ve bu blog için 2008’de bir Webby ödülü aldım. Öncesinde bir süre boyunca, elle ve Photoshop ile yaptığım baskı ve kolaj çalışmalarımla ilgileniyordum. Elle çizim yapılan işleri içeren bir kişisel projeye başlamak istedim.

Badaude, 'Flaneur' kelimesiyle ilişkili eski bir Fransızca sözcük. Anlamı: "her şeyi merak veya şaşkınlıkla izleyen bir kişi; saf veya geveze bir aylak." Badaude’da karşıma gelen şeyleri ve insanları çizerek hikayeler anlatmak istedim; bu oldukça zorlu bir işti - tek sayfada hem zamanı hem de mekanı resmetmem gerekiyordu.

rOtring kullanmaya başlamam şans eseri oldu. Yıllar önce kitap yayıncılığı alanında çalışmıştım ve tasarım ofisi tahliye edildiğinde bana bir kutu kalem vermişlerdi. Bu kalemlerin arasında bir çift rOtring Rapidograph da vardı… Fransız ve Belçikalı çizgi romanlardaki 'ligne claire' çizim tarzına hayranım (özellikle Joost Swarte, Floc'h ve elbette Hergé) ve rOtring’in düzenli çizgileri bu geleneğe uygun şekilde çalışmamı sağlıyor. 'Ligne claire' geleneğinde kullanılan aynı düz renklere ulaşmak için çizimlerimi tarıyor ve Photoshop’ta renklendirip düzeltiyorum.

Blogum birkaç yıl yayınlandıktan sonra, Tate Publishing benden aynı çizim tarzıyla Londra hakkında bir kitap yazmamı ve çizmemi istedi. Sonuç, “London Walks!” kitabıydı.

Farklı rOtring Rapidograph kalemler kullanıyorum: işimin çoğunda 0.35 mm Rapidograph kullansam da daha kalım dış hatlar için 0.5 mm, daha ince ayrıntılar içinse 0.25 mm Rapidograph kullanıyorum."