Ugo Gattoni’yi keşfedin

Ugo Gattoni, bir çizer ve sanatçı. Aslen Paris’in güneyindeki Vitry-Sur-Seine’den gelen Gattoni, 2010’da EPSAA Grafik Tasarım bölümünden mezun olmuş. Uzmanlık alanı, grafit ve siyah ince keçeli kalemlerle gerçekleştirilen büyük ölçekli çizimler. İlk büyük sergisi, 11 metre uzunluğa ve 2 metre yüksekliğe sahip devasa bir çizimi içeriyordu. Sanatçı, detaylı ve gerçeküstü siyah-beyaz şehir manzaralarıyla ün kazanmış ve lüks ürünlerden dergi ve gazetelere kadar pek çok ticari projede yer almış durumda. Sıklıkla yakın arkadaşı olan McBess ile ortak çalışıyor.

İlhamını, zaman ve mekandaki seyahatlerden alıyor. Dali, Bosch ve Mikelanjelo’nun şaheserlerinden ilham alan Gattoni, aynı zamanda Yunan mitolojisi ve mimarisine de hayran. Ayrıca, kendi zamanının sanatçıları olan Santtu Mustonen, Micah Lidberg ve Jonathan Zawada’nın da çok yetenekli olduğunu düşünüyor.

Bunun sonucunda, eserleri de zamanı ve mekanı aşıyor: "Boyutlarla oynamayı seviyorum; duvar boyutunda çizimler yapıyor ve izleyicinin yorumlaması için pek çok katman sunuyorum. İnsanları hem fiziksel hem de ruhsal olarak yepyeni dünyalara götürmeyi seviyorum. Bu tür sanat eserleri, prodüksiyona çok zaman harcanmasını ve detaylara aşırı dikkat edilmesini gerektiren gerçek birer performans ve –bu da benim çok keyif aldığım bir şey."

"Yaratım sürecim çok basit – İlk olarak, grafit kalemle bir taslak çiziyor ve bunu onayladıktan sonra dış hatları oluşturmak için rOtring’imle üzerinden geçiyor ve ardından içini doldurma ve renklendirme aşamasına geçiyorum. Sonuçta çok basit, 3 adımlı bir süreç. Renklendirmeyi genellikle elle yapıyorum ve bu aşamada nadiren dijital araçlar kullanıyorum. Genelde dijital araçları yalnızca çizimleri temizlemek için kullanıyorum!"

rOtring kalemlerinden oluşan büyük koleksiyonundan bir seçim yapmak onun için zor olsa da rOtring Rapidograph’ın en sevdiği araç olduğunu belirtiyor.

Gattoni, şimdiden Nobrow Press tarafından yayınlanacak yeni kitabı üzerinde çalışmaya başlamış bile. Aynı zamanda Aralık 2014’te gerçekleşecek bir sergi üzerinde de çalışıyor. Henüz sırrını açıklamaya hazır olmasa da – bu serginin rOtring teknik kalem kullanarak yarattığı en büyük sanat eserlerinden birini sergileyeceğini itiraf ediyor. Yan bir aktivite olarak, Ugo Gattoni ayrıca gittikçe daha fazla sevdiği bir teknik olan hareket tekniği konusunda da daha fazlasını öğrenmek istiyor.

www.ugogattoni.fr

BICYCLE: Londra caddelerindeki bisikletleri gösteren 5 metre uzunluğunda bir resim. BICYCLE.